Жупања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Жупања
град
Град Жупања
Центарот на Жупања
Центарот на Жупања
Знаме на Жупања
Знаме
Грб на Жупања
Грб
Држава  Хрватска
Регион Посавина
Жупанија Flag of Vukovar-Syrmia County.svg Вуковарско-сремска
Управа[1][2][3]
 • Градоначалник Давор Миличебиќ
 • Градски совет 19 члена
Население (2011)[4]
 • Вкупно 12.090
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 32270[5]
Повикувачки број 032[6]
Рег. таблички ŽU
Мреж. место zupanja.hr

Жупања (хрватски: Županja) — град во Хрватска. Жупања се наоѓа во историско-географската област Славонија, а административно е дел од Вуковарско-сремската жупанија. Жупања е на 254 км од Загреб. Според пописот од 2011 година, градот имал население од 12,090 жители.[4]

Население[уреди | уреди извор]

Историски население на Жупања
Година Нас. ±%
1857 2.211 —    
1869 2.534 +14.6 %
1880 2.611 +3.0 %
1890 3.467 +32.8 %
1900 3.630 +4.7 %
1910 3.338 −8.0 %
1921 3.264 −2.2 %
1931 3.508 +7.5 %
Година Нас. ±%
1948 4.695 +33.8 %
1953 5.391 +14.8 %
1961 7.024 +30.3 %
1971 8.865 +26.2 %
1981 10.263 +15.8 %
1991 11.947 +16.4 %
2001 13.775 +15.3 %
2011 12.090 −12.2 %
Извор: Naselja i stanovništvo Republike Hrvatske 1857–2001, Croatian Bureau of Statistics, Zagreb, 2005

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gradonačelnik“ (на croatian). Town of Županja. http://www.zupanja.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=9&Itemid=25. посет. 13 септември 2009 г. 
  2. „Gradsko vijeće“ (на croatian). Town of Županja. http://www.zupanja.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=3&Itemid=3. посет. 13 септември 2009 г. 
  3. „5. izborna jedinica“ (на croatian). Vjesnik. http://www.vjesnik.com/Izbori_2007/Lista.asp?j=5. посет. 13 септември 2009 г. 
  4. 4,0 4,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Жупања“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012 г.. http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_01/e01_01_01_zup16_5347.html. 
  5. „Croatia - postal codes“. GeoNames. http://www.geonames.org/postalcode-search.html?q=%C5%BDupanja&country=HR. посет. 13 септември 2009 г. 
  6. „Međumjesni promet“ (на croatian). T-Com Hrvatska. http://www.t-com.hr/privatni/telefon/pozivi/pozivni/medumjesni.asp. посет. 13 септември 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • [www.zupanja.hr Службено мрежно место] (хрватски)