Прејди на содржината

Илок

Координати: 45°13′19″N 19°22′31″E / 45.22194° СГШ; 19.37528° ИГД / 45.22194; 19.37528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илок
Ilok
Town
Град Илок
Grad Ilok
Католичка црква Св. Јован
Католичка црква Св. Јован
Грб на Илок
Држава Хрватска
РегионСрем (Подунавје)
Жупанија Вуковарско-сремска
Управа
 • ГрадоначалникЗвонимир Драгун
Надм. вис.&10000000000000110000000110 м
Население (2011)[1]
 • Town6.767
 • Градскo5.072
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код32236
Повик. бр.+385 (0)32
Мреж. местоilok.hr

Илок (хрватски: Ilok) —најисточен град и општина во Хрватска. Илок се наоѓа во историско-географската област Срем, во близина на реката Дунав. Административно, Илок е дел од Вуковарско-сремската жупанија. Според пописот од 2011 година, Илок имал население од 5,072 жители, а целата општина само 6,767.[1] Во градот се наоѓа познатиот Илочки замок. Името потекнува од унагрскиот јазик (Újlak) и значи „ново живеалиште“.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, општината имала население од 6,767 жители.[2]

население[3]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
5,954 7,040 6,547 7,699 7,865 8,451 9,130 9,458 8,839 9,280 10,049 10,449 9,891 9,748 8,351 6,767

Белешка: Административно и статистички гратчето се одвоило од Вуковар во 2001

Население по населено место 1991 2001 2011
Бапска 1,624 1,313 928
Илок 6,775 5,897 5,072
Мохово 344 303 239
Шаренград 1,005 838 528
вкупно 9,748 8,351 6,767
Население по етничка припадност 1991 2001 2011
Хрвати 6,848 (70.25%) 6,425 (76.94%) 5,189 (76.68%)
Словаци 1,192 (12.22%) 1,044 (12.50%) 935 (13.82%)
Срби 680 (6.97%) 566 (6.78%) 439 (6.49%)
Унгарци 115 (1.17%) 98 (1.17%) 78 (1.15%)
друго 913 (9.36%) 218 (2.61%) 126 (1.86%)
вкупно 9,748 8,351 6,767

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Илок“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. https://www.dzs.hr/Hrv/censuses/census2011/results/htm/H01_01_01/h01_01_01_zup16_1546.html
  3. - Republika Hrvatska - Državni zavod za statistiku: Naselja i stanovništvo Republike Hrvatske 1857.-2001.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]