Оток (Славонија)

Координати: 45°8′48.12″N 18°53′2.04″E / 45.1467000° СГШ; 18.8839000° ИГД / 45.1467000; 18.8839000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оток
град
Град Оток
Grad Otok
Otok town center
Otok town center
Држава Хрватска
РегионСлавонија
Жупанија Вуковарско-сремска
Население (2011)[1]
 • Вкупно6.343
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код32252
Повик. бр.32
Рег. таб.VK
Мреж. местоotok.hr

Оток (хрватски: Otok) — град во Хрватска. Градот се наоѓа во историско-географската област Славонија, а административно е дел од Вуковарско-сремската жупанија. Според пописот од 2011 година градот имал 4,694 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Општина Оток имала население од 6.343 жители, од кои 4.694 жители во Оток а 1.649 во селото Комлетници.[1] Според пописот, 99.31% од населението се изјасниле како Хрвати.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Оток“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. „Насееление по етничка припадност, по градови/општиин, попис 2011: Вуковарско-сремска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]