Вуковар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вуковар
град
Град Вуковар
Grad Vukovar
Franjo Tuđman Square, Vukovar.JPG
Radnički dom u Vukovaru.JPGBuildings in Vukovar (by Pudelek) 2.JPG
Vukovar Town museum.JPGVukovar water tower by Hrvoje Blajic.jpg
Од горе лево: Плоштадот со споменик од Фрањо Туѓман и Стариот воден часовник, Работнички дом, центар на градот, Вуковарска водна кула.
Знаме на Вуковар
Знаме
Грб на Вуковар
Грб
Прекар(и): Град-херој
Местоположба на општина Вуковар во жупанијата.
Местоположба на општина Вуковар во жупанијата.
Country  Хрватска
Регион Подунавје
Жупанија Flag of Vukovar-Syrmia County.svg Вуковарско-сремска
Управа
 • Градоначалник Иван Пенава
 • Градски совет 23 члена
Површина
 • град 100,26 km2 (3,871 sq mi)
Надм. вис. 108 m (354 ft)
Население (2011)[1]
 • град 27.683
 • Густина 2.8/km2 (7.2/sq mi)
 • Градскo 26.468
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 32 000
Повик. бр. 032
Рег. таб. VU
Мреж. место vukovar.hr

Вуковар (хрватски: Vukovar, српски: Вуковар, Vukovar) — град во источна Хрватска. Вуковар се наоѓа во блзина на границата со Србија, на реката Дунав. Вуковар е најголемо речно пристаниште во Хрватска. Административно, Вуковар е дел од Вуковарско-сремска жупанија, и воедно градот е административен центар на жупанијата. Според пописот од 2011 година, Вуковар имал население од 26,468 жители, а општина Вуковар имала население од 27,683.[1] Градот е дом на бројни српско малцинство и важи за центар на српското малцинство во Хрватска. За време на војната во Хрватска Вуковар претрпел големи штети.

Име[уреди | уреди извор]

Името „Вуковар“ значи „град на (реката) Вука“. Зборот „вар“ е унгарски збор за „тврдина“.

Општина[уреди | уреди извор]

Вуковарската општина ги опфаќа следниве населени места:[1]

Во СФРЈ општината била поголема, а денес е поделена на неколку општини.

Демографија[уреди | уреди извор]

Национална структура на Вуковар:[2][3][4]
година вкупно Хрвати Срби Германци Унгарци друго
2011 27,683 15,881 57.37% 9,654 34.87% 58 0.21% 347 1.25% 1,743 6.30%
2001 31,670 18,199 57.5% 10,412 32.9% 58 0.2% 387 1.2% 2,614 8.3%
1990 44,639 21,065 47.2% 14,425 32.3% 94 0.2% 694 1.5% 8,361 18.8%
1971 30,222 14,694 48.6% 9,132 30.2% 60 0.2% 835 2.8% 5,501 18.2%
1948 17,223 10,943 63.5% 4,390 25.5% 54 0.3% 913 5.3% 923 5.3%
1931 10,242 5,048 49.6% 1,702 16.6% 2,670 26.1% 571 5.6% 215 2.0%
1910 10,359 4,092 39.5% 1,628 15.7% 3,503 33.8% 954 9.2% 183 1.8%

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Вуковар е збратимен со[5]:

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]