Вуковарско-сремска жупанија

Координати: 45°13′43″N 18°55′00″E / 45.22861° СГШ; 18.91667° ИГД / 45.22861; 18.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вуковарско-сремска жупанија
Vukovarsko-srijemska županija
Жупанија
Знаме на Вуковарско-сремска жупанијаГрб на Вуковарско-сремска жупанија
Вуковарско-сремската жупанија (обележана со портокалова боја) во Хрватска
Вуковарско-сремската жупанија (обележана со портокалова боја)
во Хрватска
Главен градВуковар
Управа
 • ЖупанБожо Галич (ХДЗ)
Површина
 • Вкупна2.448 км2 (945 ми2)
Надм. вис.&01010101010101010101010101011141599999978−224 м
Население (2001)
 • Вкупно204.768
 • Густина84/км2 (220/ми2)
Postal code32xxx
Повик. бр.32
ISO 3166HR-16
Рег. таб.VU, VU, ŽU
Мреж. местоОфицијален портал

Вуковарско-сремската жупанија (хрватски: Vukovarsko-srijemska županija) е најисточната жупанија во Република Хрватска.

Зазема простор од 2.448 км2. Има 26 општини и 5 градови. Се граничи со Осиечко-барањската жупанија на север, Бродско-посавската жупанија на запад, со Република Босна и Херцеговина на југ, и Србија на исток.

Клима[уреди | уреди извор]

Просторот на Вуковарско-сриемската жупанија има умерено континентална клима. Летата се сончеви и топли, а зимите се ладни. Просечната годишна температура се движи од околу 11°C со просечен најтопол максимум од 29,9 °C и просечен минимум од 12,2 °C.

Население[уреди | уреди извор]

Вуковарско-сремска жупанија[уреди | уреди извор]

Бројот на жителите низ годините[уреди | уреди извор]

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
бр. на жители 204,768 231,241 223,919 217,115 193,224 166,956 152,472 139,340 127,417 129,754 125,569 117,918 104,801 101,029 86,768
Попис од 2001
Хрвати
  
160.277
Срби
  
31.664
Унгарци
  
2.047
Руси
  
1.796
Словаци
  
1.338
Останати
  
7.646


Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

45°13′43″N 18°55′00″E / 45.22861° СГШ; 18.91667° ИГД / 45.22861; 18.91667