Меѓимурска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Меѓимурска жупанија
Međimurska županija
County
Добредојдовте во Меѓимурската жупанија испишано на табла на хрватски јазик
Добредојдовте во Меѓимурската жупанија испишано на табла на хрватски јазик
Знаме на Меѓимурска жупанија
Знаме
Амблем на Меѓимурска жупанија
Амблем
Меѓимурската жупанија (портокалова боја) во Хрватска (жолта боја)
Меѓимурската жупанија (портокалова боја)
во Хрватска (жолта боја)
Координати: 46° СГШ 16° ИГД / 
Држава Хрватска
Површина
 • Вкупна 730 км2
Население (2001)
 • Вкупно 118.426
 • Густина Ова е лошо заокружено160/км2
Повик. бр. 040[1]
ISO 3166-2:HR HR-20
Главен град Чаковец
Жупан Ивица Перхоч
Мреж. место www.medjimurska-zupanija.hr

Меѓимурје (Меѓимурска жупанија) е жупанија на крајниот север на Хрватска. Западниот дел допира на падините на Алпите, додека пак централниот и источниот дел на низината (Панонска низина). Жупанијата се граничи со Унгарија и Словенија, додека пак е многу блиску и со границата на Австрија.

Жупанијата се наоѓа помеѓу две реки, Драва на југ и Мура на север и исток, до устието на Драва (према границата со Унгарија).

Население[уреди | уреди извор]

Меѓимурска жупанија[уреди | уреди извор]

Меѓимурската жупанија е најгусто населен дел на Хрватска. На подрачје од 729,5 км² (72,956 ha), во 126 населени места живеат 126,500 жители што претставува густина на населеност од 164,2 жители на км².

Хрватите сочинуваат 96% од населението во оваа жупанија, додека пак останатите (Унгарци, Словенци и Роми) сочинуваат 4% од населението.

Бројот на жителите низ годините[уреди | уреди извор]

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
бр. на жители 118,426 119,866 116,825 115,660 112,073 112,551 110,686 99,346 92,760 88,623 79,808 73,728 66,638 61,397 55,412

Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]