1890

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1890 г.  во други календари
Грегоријански календар 1890
MDCCCXC
Ab urbe condita 2643
Асирски календар 6640
Бахајски календар 46–47
Бенгалски календар 1297
Берберски календар 2840
Будистички календар 2434
Бурмански календар 1252
Византиски календар 7398–7399
Еврејски календар 5650–5651
Ерменски календар 1339
ԹՎ ՌՅԼԹ
Етиопски календар 1882-1883
Игбоански календар 890–891
Ирански календар 1268–1269
Исламски календар 1307–1308
Јапонски календар Период Меиџи 23
(23年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 己丑年月日
(4526/4586)
— до —
庚寅年月日
(4527/4587)
Коптски календар 1606–1607
Корејски календар 4223
Календар Мингуо 22 пред РК
民前22年
Селевкидски календар 2201–2202
Тајландски сончев календар 2433
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1946–1947
 - Шака самват 1812–1813
 - Кали југа 4991–4992
Француски револуционерен календар XCVIIIXCIX
98–99
Холоценски календар 11890
Џуче-календар нема (пред 1912)

1890 (MDCCCXC) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1890. година од новата ера, 890. од вториот милениум, 90. од 19 век и прва од 1890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7398 и 7399 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6640 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5650 и 5651 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2643.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1890. година се протега во 4526 и 4527, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4586 и 4587 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2433. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1307 и 1308 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]