Осиечко-барањска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осиечко-барањска жупанија
Osječko-baranjska županija
Жупанија
Знаме на Осиечко-барањска жупанијаГрб на Осиечко-барањска жупанија
Осиечко-барањската жупанија во Хрватска
Осиечко-барањската жупанија во Хрватска
Главен градОсиек
Управа
 • ЖупанВладимир Шишљагиќ
Површина
 • Вкупна4.155 км2 (1,604 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно330.506
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Повикувачки броеви031
ISO 3166HR-14
Мреж. местоhttp://www.obz.hr/

Осиечко-барањската жупанија се наоѓа во источна Хрватска, а го опфаќа подрачјето на средна и источна Славонија, т.е. Барања.

Население[уреди | уреди извор]

Осиечко-барањска жупанија[уреди | уреди извор]

Осиечко-барањската жупанија зазема површина од 4.152 км2, а според пописот од 2001 година брои 330,506 жители што претставува 7,54% од секупниот број на жители во Хрватска. Од тие 83,89% се Хрвати, 8,73% Срби, 2,96% Унгарци, 2,64% останати и 1,78% неопределени).

Бројот на жителите низ годините[уреди | уреди извор]

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
Жители 330.506 367.193 356.470 351.164 328.965 294.376 280.670 263.024 232.713 231.107 209.709 189.075 164.425 166.970 146.505

Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]