Винковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Винковци
Vinkovci
град
Центарот на Виковци
Центарот на Виковци
Амблем на Винковци
Амблем
Држава Хрватска
РегионСлавонија
ЖупанијаFlag of Vukovar-Syrmia County.svg Вуковарско-сремска
Управа
 • Видград
 • ГрадоначалникМладен Карлиќ
Површина[1]
 • град94,21 km2 (3,637 sq mi)
Надм. вис.90 m (300 ft)
Население (2011)[2]
 • град35.312
 • Густина3.7/km2 (9.7/sq mi)
 • Градскo32.029
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски код32100
Повик. бр.32
Рег. таб.VK
Мреж. местоvinkovci.hr

Винковци (хрватски: Vinkovci) — град во Хрватска. Градот е дел од историско-географската област Славонија, а административно е дел од Вуковарско-сремската жупанија. Според пописот од 2011 година, градот имал население од 35,312,[2] и со тоа Винковци е најголем град во жупанијата. Во околината на градот има поголем број села, па така Винковци е еден вид транспортен и трговски центар на регионот. Винковци е познат по тоа што е локација на главниот настан на романот Убиство во Ориент-експрес од Агата Кристи.

Географија[уреди | уреди извор]

Виковци се наоѓа во источниот дел на Славонија, на 19 км југозападно од Вуковар, 24 км од Жупања и 43 км јужно од Осиек. Градот се наоѓа во рамница на реката Босут на надморска висина од околу 90 м.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, градот имал 35.312 жители, а етничкиот состав бил:[3]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Винковци е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vinkovci“ (на croatian). Vukovar-Srijem County. 2009. http://www.vukovarsko-srijemska-zupanija.com/vsz.php?stranica=49. посет. 12 август 2010 г. 
  2. 2,0 2,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Винковци“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012 г.. http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_01/e01_01_01_zup16_4871.html. 
  3. „Насееление по етничка припадност, по градови/општиин, попис 2011: Вуковарско-сремска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012 г.. http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_04/e01_01_04_zup16.html. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]