Нов Мароф

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Нови Мароф)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нов Мароф
град
Црква во Нов Мароф
Црква во Нов Мароф
Држава Хрватска
ЖупанијаFlag of Varaždin County.png Вараждинска
Управа
 • ГрадоначалникСиниша Јенкач
Население (2011)[1]
 • Вкупно13,246 (општина)
 • град1,956

Нов Мароф или Нови Мароф (хрватски: Novi Marof) — гратче во Хрватска. Гратчето се наоѓа во Вараждинската жупанија, источно од Иванец и јужно од Вараждин. Според пописот од 2011 година гратчето имало население од 1.956 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, Општина Нов Мароф имала население од 13,246 жители во следниве места:[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Нов Мароф“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 46°10′N 16°20′E / 46.167° СГШ; 16.333° ИГД / 46.167; 16.333