Нова Градишка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Нова Градишка
Nova Gradiška
Нова Градишка се наоѓа во Хрватска
Нова Градишка
Нова Градишка (Хрватска)
Жупанија Бродско-посавска
Местоположба 45.15° СГШ 17.23° ИГД
Градоначалник Јосип Микшиќ (независен)
Површина (km²)  ?
Население (municipality)
(2001)
15,833
Часовна зона (UTC) UTC+1 Средноевропско време

Нова Градишка (хрватски: Nova Gradiška) е живописен град во Бродско-посавската жупанија во Хрватска, со население од 15.833 (2001). Се наоѓа во историскиот регион Славонија, близу границата со БиХ.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Градот лежи крај најважната хрватска железница, често опслужувана од патнички возови. Близу минува и магистрала. Градскиот и приградски автобуски превоз е доста развиен.

Туризам[уреди | уреди извор]

Тука има неколку хотели и други одморалишта. Туризмот е добро развиен.

Локални електронски медиуми[уреди | уреди извор]

Локалната радиостаница е Радио Нова Градишка (RNG).

Стопанство[уреди | уреди извор]

Некогаш овој регион бил доста развиен инсутриски регион, главно во металургијата. Заради граѓанската војна индустријата пропаднала. Денес во мали делови работат фабрики за мебел и пиво. Големата иницијатива за создавање на индустриски парк е веќе успешно започната.

Личности[уреди | уреди извор]

Близу местото, на 16 октомври 2007 во 06:25 ч, во сообраќајна несреќа загинал Тоше Проески, македонска и балканска мега ѕвезда.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: 45°15′N, 17°23′E