Славонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на Славонија во рамките на Хрватска.
Карта на Славонија.

Славонија (хрватски: Slavonija) е географски и историски регион во источна Хрватска. Таа е плодна земјоделска низина со мали пошумени предели. Границата на Славонија се одредува со реката Драва во северниот дел, реката Сава во јужниот и реката Дунав во источниот дел.

Наводи[уреди | уреди извор]

Видете исто така[уреди | уреди извор]