Прејди на содржината

Лика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лика
Приближен регион на Лика во Хрватска
Приближен регион на Лика во Хрватска
ЗемјаХрватска
Најголем градГоспиќ
Површина
 • Вкупна5,000 км2 (1,931 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно50.927
 • Густина10,000/км2 (26,000/ми2)
 • Вкупно % од Хрватска1,19%
 • Етнички групиХрвати 84,15%
Срби 13,65% [1]
ДемонимЛичани
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC)

Лика (се изговара [lǐːka]) е традиционален регион на Хрватска, приближно од страната на планината Велебит од југозапад и планината Пљешевица од североисток. На северозападниот крај Лика се граничи со сливот Огулин-Плашки, и на југоисток со преминот Mалован. Денес поголемиот дел од територијата на Лика (Бриње, Долен Лапац, Госпиќ, Ловинац, Оточац, Перушиќ, Плитвичките Езера, Удбина и Врховине) се дел од Личко-сењската жупанија. Јосипдол, Плашки и Саборко се дел од Карловчката жупанија и Грачац е дел од Задарската жупанија. Најчесто се споменува со Горски Котар кој заедно Кордун и Банија, претставувале некогашната војна краина за време на Австро - унгарската монархија. Најубавиот дел на Лика ја прават Плитвичките езера и Националниот Парк кои се состојат од 16, од нив и поголеми езера од кои се прави една река Корана.

Географска положба[уреди | уреди извор]

Лика како географски поим настанала по реката Лика, која извира во Метак. Историскиот поим на Лика, од 10 век, односно е само поречје на горниот тек на реката Лика. Подоцна поимот Лика се проширил на подрачјето измеѓу Мала Капела, Велбит и Пљешевица како Лички Поуњ. Главните градови се вклучувајќи ги Госпиќ, Оточац, и Грачац, од кои повеќето се наоѓаат во карстните полиња на реките, Лика, Гацка и други. Лика е континентална регија, обиколена со планините Велебит на запад и југ и со Пљешевица на исток. Северната граница е прилично неодредена зошто огулинското подрачје претставува премин меѓу Лика и горски Котор. Целото тоа подрачје може да се одликува како планинско со помалки планински линии и повеќе целини. Има големи стратешки и сообраќајни значења зошто се претставува меѓу континенталниот и приморскиот дел на Хрватска. Низ Лика поминуваат магистрални патишта Загреб-Сплит, и автопатот Загреб-Сплит.

Население[уреди | уреди извор]

На подрачјето на Личката регија, односно предвоената Заедница на општина Лика, општините Оточац, Госпиќ, Кореница, Долен Лапац и Грачац, според пописот на населението од 1991 године, живеело 82.883 жители и тоа во следниот национален состав:

Лика низ целиот XX век била изложена на депопулација предизивикана од различни фактори - аграрната пренаселеност, потоа Првата и Втората светска војна (усташкиот прогон и убиства над Србите [2]. Исто така голем број од населението било во различни движења, како што се четниците и партизаните), како и иселувањето на населението во развиените подрачја и на крај граѓанската војна во Хрватска 1991-1995 година со изведената операција„Олуја“ каде што било протерано или убиено скоро целокупното српско население. Последица на сето тоа е дека денес на тоа подрачје живее само околу 50.000 население, додека пред тоа само 80 година, тој број изнесувал приближно 200.000 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Насееление по етничка припадност, по градови/општиин, попис 2011: Личко-сењска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. Ivo Goldstein: Croatia: A History, Zagreb, 1999, p. 137