Прејди на содржината

Ловинац

Координати: 44°23′24″N 15°40′48″E / 44.39000° СГШ; 15.68000° ИГД / 44.39000; 15.68000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ловинац
Lovinac
Улица во Ловинац со црквата „Св. Михаил“
Улица во Ловинац со црквата „Св. Михаил“
Грб на Ловинац
Земја Хрватска
ЖупанијаЛичко-сењска
Управа
 • ГрадоначалникХрвоје Рачиќ
Површина
 • Вкупна341,92 км2 (13,202 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002900000029 м
Население (2011)
 • Вкупно1,007
 • Густина0/км2 (0/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.53244
Повик. бр.(+385) 053
Мреж. местоlovinac.hr

Ловинац (хрватски: Lovinac) — општина во Личко-сењската жупанија, Хрватска. Општинско седиште е селото Ловинац.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото Ловинац е сместено на 35 км од Госпиќ, југоисточно од Личкото Поле — најголемото карстно поле во Хрватска. Во минатото најкраткиот трговски пат од внатрешноста на Лика до морето минувал низ Ловинац.

Бројот на посетители во последно време е поголем, претежно поради изградбата на делницата на автопатот А1.

Население[уреди | уреди извор]

Општината брои вкупно 1.007 жители, од кои 90 % се Хрвати, што претставува мал пад во споредба со 1.096 жители попишани во 2001 г.[1]

Села[уреди | уреди извор]

Крај Ловинац се сместени и селцата Пилар (нас. 45) и Вркљани (нас. 27).[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Над селото Ловинац се наоѓаат рушевините на средновековната утврдена населба Ловинац, каде се пронајдени предмети од римско време. Во средниот век селото било во владение на благородничкото семејство Ловинчиќ. На почетокот на XVI век, селото му припаѓало на банот Иван Карловиќ, сè до 1522 г. кога е освоено од Османлиите. По истерувањето на Турците во 1689 г. во селото се доведени Буњевци, кои го населуваат и денес.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Стара тврдина
  • Здуниќева кула
  • Ковачевиќева кула — единственото здание преостанато од времето на турската власт.

Образование[уреди | уреди извор]

  • Основно училиште подрачни училишта

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население според присутност/отсутност, по населени места, Попис 2001“. Државен завод за статистика. (хрватски)
  2. Пилар: карта, географски податоци и топоними (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

44°23′24″N 15°40′48″E / 44.39000° СГШ; 15.68000° ИГД / 44.39000; 15.68000