Прејди на содржината

Подравина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реката Драва во Марибор, Словенија.

Подравина (на хрватски ) или Подравје (на словенечки) ― словенски имиња за сливот на реката Драва во Хрватска и Словенија.

Историја

[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1929 и 1941 година, постоела покраина наречена Дравска Бановина со главен град во Љубљана, во Кралството Југославија. Дравската Бановина го опфаќала поголемиот дел од денешна Словенија.

Денес, една од жупаниите во Хрватска се вика Вировитичко-подравска жупанија, но службениот главен град на регионот е гратчето Копривница, кој е и главен град на Копривничко-крижевска Жупанија.[1]

Поголеми населени места покрај реката

[уреди | уреди извор]

Градови во Словенија:

Градови во Хрватска:

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Nettle story“.
  2. „Nettle story“.