Дравска бановина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дравска бановина
Бановина на Кралство Југославија

1929–1941
Местоположба на Dravska banovina
Местоположба на Dravska banovina
Локација во Кралството Југославија
Главен град Љубљана
Историски период Меѓувоен период
 -  Основана 3 октомври 1929
 -  Укината 16 април 1941
Површина
 -  1931 15.849 км2
Население
 -  1921 1.060.356 жит.
 -  1931 1.144.298 
Густина 72,2 жит./км2
Денес во Словенија

Дравската бановина беше покраина во склоп на Кралството Југославија во периодот 1929-1941. Оваа бановина се состоеше скоро целосно од територијата на денешна Словенија. Името го добива по реката Драва.

Мапа на Дравска Бановина

Граници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 46°2′59.18″N 14°30′23.68″E / 46.0497722° СГШ; 14.5065778° ИГД / 46.0497722; 14.5065778