Прејди на содржината

Слатина (Хрватска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слатина
град
Поглед на Слатина
Држава Хрватска
Жупанија Вировитичко-подравска
Управа
 • ГрадоначалникИван Рошташ
Население (2011)[1]
 • град13.686
 • Градскo10.208
Час. појассредноевропско време (UTC+1)

Слатина (хрватски: Slatina) — град во Хрватска. Слатина се наоѓа во западниот дел на историско-географската област Славонија, поточно во регионот Подравина. Административно Слатина е дел од Вировитичко-подравската жупанија. Слатина е на 29 км од Вировитица и на надморска височина од 127 м.

Население[уреди | уреди извор]

Населението на градот Слатина, според пописот од 2011 година, е 10,152, а целокупното население на општина Слатина е 13,609:[1]

Според истиот попис, 85.5% биле Хрвати.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Слатина“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]