Птуј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Птуј
Ptuj
град
Стариот дел на Птуј
Стариот дел на Птуј
Грб на Птуј
Грб
Местоположба на Општина Птуј
Местоположба на Општина Птуј
Птуј се наоѓа во Словенија
Птуј
Местоположба на Птуј
Координати: 46°25′ СГШ 15°52′ ИГД / 
Држава  Словенија
Регион Штаерска
Општина Птуј
Government
 • Градоначалник Штефан Челан
Површина
 • Вкупна 66,7 км2
Население (2002)
 • Вкупно 23.242
 • Густина 35/км2
Часовен појас CET (UTC+01)
 • Лете (DST) CEST (UTC+02)
Мреж. место Official site

Птуј (словенечки: Ptuj) е град и урбана општина во Словенија. Традиционално овој град е дел од регионот Штаерска, а административно е дел од Подравскиот статистички регион. Градот има население од околу 23,000 жители.[1]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Оваа статија содржи информации од ревизија од November 7, 2006 од истоветната статија на Википедија на германски јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]