Градска општина Птуј

Од Википедија — слободната енциклопедија

Градска општина Птуј (словенечки: Mestna občina Ptuj) — една од 11-те градски општини во Словенија, сместена во североисточниот дел на земјата. Седиште на општината е гратчето Птуј, а покрај него општината опфаќа уште 9 населени места (села).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места: