Птујско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Птујско Езеро
Ptuj s ptujskim jezerom.jpg
Градот Птуј заедно со езерото Птуј во позадина
ПодрачјеДрава
Координати46°24′7″N 15°53′36″E / 46.40194°СГШ 15.89333°ИГД / 46.40194; 15.89333Координати: 46°24′7″N 15°53′36″E / 46.40194°СГШ 15.89333°ИГД / 46.40194; 15.89333
Сливни земјиСловенија
Најг. должина5,500 m км
Најг. ширина1,600 m км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
}}
0,35 km² км2
Најг. длабочина12 m м
Зафатнина20 милиони m³ км3
Надм. височина217.5 m м
Острови2
Населени местаПтуј

Птујското езеро (словеначки: Ptújsko jézero) е најголемо вештачко езеро во Словенија.

Површината на езерото изнесува 346 хектари. Птујското езерот се наоѓа на реката Драва во околината на градот Птуј. Настанало со Површина језера износи 346 хектара. Птујско језеро се налази на реци Драви у околини Птуја. Настанало со изградбата на браната на реката Драве кај Птуј (1968 година). Езерото служи како акумулација за хидроцентралата Формин, но исто така како и рекреациона површина за веслање, едрење на даска и риболов. Браната која ја преградува реката е висока 19 метри а нејзината должина изнесува 120 метри.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Firbas, Peter: Vsa slovenska jezera : leksikon slovenskih stoječih voda. DZS, Ljubljana 2001 (COBISS)

Видете уште[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]