Мурска Собота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мурска Собота
Murska Sobota
град
Мурска Собота
Мурска Собота
Мурска Собота is located in Словенија
Мурска Собота
Мурска Собота
Местоположба на Мурска Собота.
Координати: 46°40′N 16°10′E / 46.667° СГШ; 16.167° ИГД / 46.667; 16.167Координати: 46°40′N 16°10′E / 46.667° СГШ; 16.167° ИГД / 46.667; 16.167
Држава Словенија
Управа
 • ГрадоначалникАнтон Штихец
Површина
 • Вкупна14,5 км2 (56 ми2)
Население (2010)[1]
 • Вкупно11.679
 • Густина806/км2 (2,090/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоmurska-sobota.si

Мурска Собота (словенечки: Murska Sobota) — град и општина во североисточна Словенија. Градот се наоѓа на реката Мура во областа Прекмурје. Порано градот бил нарекуван како Олшница, но денешното име е словенечки превод од унгарскиот Мурасомбат (Muraszombat), кое било официјално име на градот до 1919. На македонски градот би значел мурска сабота, и зборот сабота се вметнал во името бидејќи денот бил значаен пазарен ден во минатото.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]