Прејди на содржината

Немчавци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немчавци
Nemčavci
Немчавци is located in Slovenia
Немчавци
Немчавци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′50.8″N 16°10′35.4″E / 46.680778° СГШ; 16.176500° ИГД / 46.680778; 16.176500
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
Општина[[Градска општина Мурска Собота |Мурска Собота]]
Површина
 • Вкупна3,25 км2 (1,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000192500000192,5 м
Население (2020)
 • Вкупно257
 • Густина79/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9000

Немчавци (словенечки: Nemčavci) — населба во Градска општина Мурска Собота во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.