Крог (Мурска Собота)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крог
Krog
Поглед на Крог
Крог is located in Slovenia
Крог
Крог
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′11.6″N 16°8′11.4″E / 46.636556° СГШ; 16.136500° ИГД / 46.636556; 16.136500
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
Општина[[Градска општина Мурска Собота |Мурска Собота]]
Површина
 • Вкупна8,4 км2 (3,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000189500000189,5 м
Население (2020)
 • Вкупно1.119
 • Густина130/км2 (350/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9000

Крог (словенечки: Krog) — населба во Градска општина Мурска Собота во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.