Вешчица (Мурска Собота)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вешчица
Veščica
Поглед на Вешчица
Вешчица is located in Slovenia
Вешчица
Вешчица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′17.4″N 16°7′52.8″E / 46.671500° СГШ; 16.131333° ИГД / 46.671500; 16.131333
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
Општина[[Градска општина Мурска Собота |Мурска Собота]]
Површина
 • Вкупна3,03 км2 (1,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000192800000192,8 м
Население (2020)
 • Вкупно405
 • Густина130/км2 (350/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9000

Вешчица (словенечки: Veščica) — населба во Градска општина Мурска Собота во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.