Баковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баковци
Bakovci
Баковци is located in Slovenia
Баковци
Баковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′4.3″N 16°8′36.7″E / 46.617861° СГШ; 16.143528° ИГД / 46.617861; 16.143528
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
Општина[[Градска општина Мурска Собота |Мурска Собота]]
Површина
 • Вкупна8,97 км2 (3,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000188000000188 м
Население (2020)
 • Вкупно1.480
 • Густина160/км2 (430/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9000

Баковци (словенечки: Bakovci) — населба во Градска општина Мурска Собота во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.