Полана (Мурска Собота)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полана
Polana
Skyline of Полана
Полана is located in Slovenia
Полана
Полана
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′51.8″N 16°8′19.4″E / 46.681056° СГШ; 16.138722° ИГД / 46.681056; 16.138722
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
Општина[[Градска општина Мурска Собота |Мурска Собота]]
Површина
 • Вкупна2,28 км2 (0,88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000194199999194,2 м
Население (2020)
 • Вкупно183
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9000

Полана (словенечки: Polana) — населба во Градска општина Мурска Собота во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.