Пушча (Мурска Собота)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пушча
Pušča
Пушча is located in Slovenia
Пушча
Пушча
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′21.4″N 16°8′16.5″E / 46.655944° СГШ; 16.137917° ИГД / 46.655944; 16.137917
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
Општина[[Градска општина Мурска Собота |Мурска Собота]]
Површина
 • Вкупна0,17 км2 (0,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000190699999190,7 м
Население (2020)
 • Вкупно531
 • Густина3,100/км2 (8,100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9000

Пушча (словенечки: Pušča) — населба во Градска општина Мурска Собота во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.