Маркишавци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркишавци
Markišavci
Skyline of Маркишавци
Маркишавци is located in Slovenia
Маркишавци
Маркишавци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′58.4″N 16°9′48.5″E / 46.682889° СГШ; 16.163472° ИГД / 46.682889; 16.163472
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
Општина[[Градска општина Мурска Собота |Мурска Собота]]
Површина
 • Вкупна2,92 км2 (1,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000193800000193,8 м
Население (2020)
 • Вкупно204
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9000

Маркишавци (словенечки: Markišavci) — населба во Градска општина Мурска Собота во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.