Купшинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Купшинци
Kupšinci
Skyline of Купшинци
Купшинци is located in Slovenia
Купшинци
Купшинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′20.2″N 16°6′59.7″E / 46.672278° СГШ; 16.116583° ИГД / 46.672278; 16.116583
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
Општина[[Градска општина Мурска Собота |Мурска Собота]]
Површина
 • Вкупна5,83 км2 (2,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000194599999194,6 м
Население (2020)
 • Вкупно363
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9000

Купшинци (словенечки: Kupšinci) — населба во Градска општина Мурска Собота во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.