Чернелавци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чернелавци
Černelavci
Чернелавци is located in Slovenia
Чернелавци
Чернелавци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′15.3″N 16°8′13″E / 46.670917° СГШ; 16.13694° ИГД / 46.670917; 16.13694
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
Општина[[Градска општина Мурска Собота |Мурска Собота]]
Површина
 • Вкупна2,24 км2 (0,86 ми2)
Надм. вис.&10000000000000192500000192,5 м
Население (2020)
 • Вкупно1.276
 • Густина570/км2 (1,500/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9000

Чернелавци (словенечки: Černelavci) — населба во Градска општина Мурска Собота во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.