Сатаховци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сатаховци
Satahovci
Skyline of Сатаховци
Сатаховци is located in Slovenia
Сатаховци
Сатаховци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′55.3″N 16°7′2.2″E / 46.632028° СГШ; 16.117278° ИГД / 46.632028; 16.117278
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
Општина[[Градска општина Мурска Собота |Мурска Собота]]
Површина
 • Вкупна3,64 км2 (1,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000191699999191,7 м
Население (2020)
 • Вкупно290
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9000

Сатаховци (словенечки: Satahovci) — населба во Градска општина Мурска Собота во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.