Ракичан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракичан
Rakičan
Skyline of Ракичан
Ракичан is located in Slovenia
Ракичан
Ракичан
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′3.9″N 16°11′53.4″E / 46.651083° СГШ; 16.198167° ИГД / 46.651083; 16.198167
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
Општина[[Градска општина Мурска Собота |Мурска Собота]]
Површина
 • Вкупна9,21 км2 (3,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000185699999185,7 м
Население (2020)
 • Вкупно1.543
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9000

Ракичан (словенечки: Rakičan) — населба во Градска општина Мурска Собота во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.