Словенска Бистрица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Словенска Бистрица
Slovenska Bistrica
град и општина
Замок во Словенска Бистрица
Замок во Словенска Бистрица
Местоположба на Општина Словенска Бистрица.
Местоположба на Општина Словенска Бистрица.
Словенска Бистрица is located in Словенија
Словенска Бистрица
Словенска Бистрица
Местоположба на Словенска Бистрица.
Координати: 46°24′N 15°34′E / 46.400° N; 15.567° E / 46.400; 15.567Координати: 46°24′N 15°34′E / 46.400° N; 15.567° E / 46.400; 15.567
Држава Словенија
Површина
 • Вкупна334,5 км2 (1,292 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно29.285
 • Густина8,8/км2 (23/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)

Словенска Бистрица (словенечки: Slovenska Bistrica) — град и општина во источна Словенија кој се наоѓа јужно од Марибор. Традиционално овој град се смета за дел од Штаерска, но административно е дел од Подравскиот статистички регион. Овој град бил основан во 13 век и оригинално се викал Бистрица. Со денешното име за првпат се споменал во 1565.[2] Градот има население од над 6.500 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]