Словенска Бистрица (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Словенска Бистрица
Grad Slovenska Bistrica
Schloss Feistritz)
Карта
Општи податоци
ГрадСловенска Бистрица
ЗемјаСловенија

Словенска Бистрица — замок во Словенска Бистрица, Словенија[1]. За првпат замокот се споменува во 1265 година.

Во 1313 година објектот им припаднал на Хабсбуршката монархија, кои го изнајмиле на семејството Валси. По 1368 година била во сопственост на властите од Цеље, а по 1456 година повторно било вратено на хергцогските семејства. Во 1587 година градот и замокот биле купени од Ханс Ветер; во 1717 замокот бил продаден на грофот Атемс, и така се задржало сè до крајот на Втората светска војна, кога бил национализиран.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Slovenska Bistrica - Park gradu v Slovenski Bistrici“. gisportal.gov.si (сл). Архивирано од изворникот на 2021-02-01. Посетено на 26.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)