Баумкирхерова кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баумкирхерова кула
Baumkircherjev Turn
Baumkircher Turm
Vipava Tabor Turm Laterne Detail 15092007 44.jpg
Општи податоци
ГрадВипава
ЗемјаСловенија

Баумкирхерова кула — одбранбена кула во Випава, Словенија. Кулата била изградена од Херхин Кранспергар во 1342 година, како место за надгледување и контролирање на мостот кај реката Виправа. Во 1386 била продадена на Херман I Баумкирхер, од каде доаѓа и денешното и име[1]. Семејството со објектот владеела до 1471 година, кога тогашниот сопственик Андреас Баумкирхер се побунил против светиот римски цар Фридрих III. По ова, тој бил погубен во Грац. Замокот се вратил во сопственост на Војводството Крањска.

Од 1533 или 1624 до крајот на Првата светска војна, замокот бил во сопственост на семејство Лантиери.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vipava Valley website“ (словенечки). Архивирано од изворникот на 2007-10-20. Посетено на 2008-11-07.