Птуј (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Птуј
Ptujski grad
Ptuj Castle inside.JPG
Општи податоци
ГрадПтуј
ЗемјаСловенија

Птуј — замок во градот Птуј, Словенија. Покрај него минува реката Драва. Замокот бил изграден во средината на 12 век со цел градот да се одбрани од сè почестите напади од страна на Унгарците[1]. Во тоа време, градот бил во сопственост на Архиепископијата на Салцбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ptuj, Slovenia“ (англиски). Посетено на 10 јуни 2020.