Бизељско (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бизељско
grad Bizeljsko
Бизељска Вас (Општина Брежице), југоисточна Словенија

Поглед на замокот
Координати 46°02′22″ N; 15°41′39″ E / 46.0394° СГШ; 15.6942° ИГД / 46.0394; 15.6942

Замок Бизељско (словенечки: grad Bizeljsko; grad Orešje, германски: Schloss Wisell ) — замок во Бизељска Вас, село во општина Брежице, југоисточна Словенија. Се состои од станбен дел кој го образува средиштето на комплексот и вклучува барокна капела и надворешен дел кој служел за одбранбени цели.[1]

Замокот за прв пат се споменува во пишани извори во 1404 година. Меѓу другите им припаѓал и на семејствата Татенбах и Виндиш-Грец. Најстарите делови од сега видливата градба датираат од 14 век, а низ вековите замокот постепено бил обновуван и прошируван.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bizeljsko, Orešje Castle“. slovenia.info. Посетено на 17 October 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]