Жовнек (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жовнек
Grad Žovnek
GradZovnek.JPG
Општи податоци
ГрадБрасловче, Општина Брасловче
ЗемјаСловенија

Жовнек — замок во Брасловче, Општина Брасловче, Словенија. За првпат тврдината се споменува во 1278 година.