Снежник (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Снежник
Schloss Schneberg
Grad Sneznik01.jpg
Општи податоци
ГрадКозаришче, Општина Лошка Долина
ЗемјаСловенија

Снежник — замок кај селото Козаришче, Општина Лошка Долина, Словенија. За првпат објектот се споменува во 1269 година, но денешната градба произлегува од подоцна.