Бокалце (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бокалце
Grad Bokalce
Карта
Општи податоци
ГрадЉубљана
ЗемјаСловенија

Бокалце (словенечки: Grad Bokalce, германски: Strobelhof[1]) — замок во градот Љубљана, Словенија. Замокот (или велепоседничка куќа) се споменува во 12 век. Во 17 век замокот бил во сопственост на семејството Динерсберг. По Втората светска војна, замокот бил национализиран.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leksikon občin kraljestev in dežel zastopanih v državnem zboru, vol. 6: Kranjsko. 1906. Vienna: C. Kr. Dvorna in Državna Tiskarna, p. 107.