Прејди на содржината

Стрмол (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стрмол
Grad Strmol
Карта
Општи податоци
ГрадОпштина Церкље на Горењска
ЗемјаСловенија

Стрмол — замок во Општина Церкље на Горењска, Словенија. Името потекнува од неговите градеители, семејството Стрмол. За првпат, замокот се споменува во 13 век, иако не постојат сигурни податоци за неговото основање. Моментално, објектот служи како сала каде се одржуваат некои од конференциите на Владата на Реублика Словенија.

Во јануари 1944 година, партизаните ги киднапирале и убиле сопствениците на замокот, Радо Хрибар (1901–1944) и Ксенија Горјуп Хрибар (1905–1944). Замокот бил национализиран од комунистичката влада по војната. Барањето за враќање на имотот било поднесено во 1992 година, а замокот бил вратен на наследниците во 2004 година[1][2][3][4]. Телата на Радо Хрибар и Ксенија Горјуп Хрибар биле пронајдени во декември 2015 година.[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bučić, Vesna. 2006. "Strmolski interierji, pred letom 1945 in po njem." Kronika 54(2): 347–360. (словенечки)
  2. Hanc, Marjana. 2012. "Grad Strmol šepeta zgodbo zakoncev Hribar." Delo (24 October) (словенечки)
  3. Karneža Cerjak, Biserka. 2012. "Zakleti grad Strmol." Reporter (10 June) Архивирано на 22 декември 2015 г. (словенечки)
  4. Stopar, Ivan. 1996. Grajske stavbe v osrednji Sloveniji: Gorenjska. Ob zgornjem toku Save. Ljubljana: Partizanska knjiga, p. 137.
  5. „Po 71 letih našli posmrtne ostanke zakoncev Hribar z gradu Strmol“. Prvi interaktivni multimedijski portal, MMC RTV Slovenija. Посетено на 2015-12-16.