Водокула (Марибор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Водокула
Vodni stolp
Водокула
Карта
Општи податоци
ГрадМарибор
ЗемјаСловенија

Водокула во Мариборводокула во Марибор, Словенија. Кулата директно се граничи со реката Драва, и датира од 1555 година. Таа била изградена за да се обезбеди југоисточниот дел на градските ѕидини од правец на реката.[1].

Кон средината на 1500 година, во јужниот дел на Марибор се наоѓале две одбранбени кули, едната била т.н. Еврејска кула а другата т.н. водокула. За првпат оваа кула била споменета во 1529 година. Околу 1555 година, била донесена одлука за проширување на градските ѕидини поради зачестените турски напади.

Во текот на 1960 година, нивото на реката Драва се зглемила. Голем дел од јадрото на стариот град во Марибор требало да биде потопено во езерото, вклучувајќи ја и водокулата, која првично требало да се урива. Сепак тоа не се случило.

Во моментов, кулата служи како продавница во која се служат најдобрите словенечки вина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Norm Longley (2004). The Rough Guide to Slovenia. Rough Guides. стр. 291. ISBN 1-84353-145-3.