1500

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1500 г.  во други календари
Грегоријански календар 1500
MD
Ab urbe condita 2253
Асирски календар 6250
Бахајски календар -344–-343
Бенгалски календар 907
Берберски календар 2450
Будистички календар 2044
Бурмански календар 862
Византиски календар 7008–7009
Еврејски календар 5260–5261
Ерменски календар 949
ԹՎ ՋԽԹ
Етиопски календар 1492-1493
Игбоански календар 500–501
Ирански календар 878–879
Исламски календар 905–906
Јапонски календар Меио 9
(9年)
Јулијански календар 1500    MD
Кинески календар 己未年月日
(4136/4196)
— до —
庚申年月日
(4137/4197)
Коптски календар 1216–1217
Корејски календар 3833
Календар Мингуо 412 пред РК
民前412年
Селевкидски календар 1811–1812
Тајландски сончев календар 2043
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1556–1557
 - Шака самват 1422–1423
 - Кали југа 4601–4602
Холоценски календар 11500
Џуче-календар нема (пред 1912)

1500 (MD) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1500. година од новата ера, 500. од вториот милениум, последна од 15 век и прва од 1500-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7008 и 7009 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6250 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5260 и 5261 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2253.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1500. година се протега во 4136 и 4137, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4196 и 4197 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2043. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 905 и 906 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]