Луј XII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луј XII
Крал на Франција и Неапол
Војвода од Бретања
Гроф од Прованса
Луј XII
Владеење7 април 1498 - 1 јануари 1515
Крунисување27 мај 1498, Ремс
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникШарл VIII
НаследникФрансоа I
ПридружникЖана Француска
Ана Бретонска
Марија Тјудор, Кралица на Англија
ДецаКлаудија Француска
Ренеа Француска
ДинастијаВалоа-Орлеан
ТаткоШарл Орлеански
МајкаМарија Клевска

Луј XII, наречен „татко на луѓето“ (роден на 27 јуни 1462 во дворецот Блоа - починал на 1 јануари 1515 во Париз) бил крал на Франција од династијата Валоа-Орлеан, крал на Неапол, гроф од Бретања и војвода од Прованса. Војувал во Италија, но без успех.
Претходник
Шарл VIII
Крал на Франција
1498-1515
Наследник
Франсоа I
Претходник
Лудовико Сфорца
војвода на Милано
1499–1512
Наследник
Максимилијан Сфорца