1456

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1456 г.  во други календари
Грегоријански календар 1456
MCDLVI
Ab urbe condita 2209
Асирски календар 6206
Бахајски календар -388–-387
Бенгалски календар 863
Берберски календар 2406
Будистички календар 2000
Бурмански календар 818
Византиски календар 6964–6965
Еврејски календар 5216–5217
Ерменски календар 905
ԹՎ ՋԵ
Етиопски календар 1448-1449
Игбоански календар 456–457
Ирански календар 834–835
Исламски календар 860–861
Јапонски календар Кошо (ера) 2
(2年)
Јулијански календар 1456    MCDLVI
Кинески календар 乙亥年月日
(4092/4152)
— до —
丙子年月日
(4093/4153)
Коптски календар 1172–1173
Корејски календар 3789
Календар Мингуо 456 пред РК
民前456年
Селевкидски календар 1767–1768
Тајландски сончев календар 1999
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1512–1513
 - Шака самват 1378–1379
 - Кали југа 4557–4558
Холоценски календар 11456
Џуче-календар нема (пред 1912)

1456 (MCDLVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1456. година од новата ера, 456. од вториот милениум, 56. од 15 век и седма од 1450-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6964 и 6965 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6206 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5216 и 5217 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2209.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1456. година се протега во 4092 и 4093, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4152 и 4153 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1999. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 860 и 861 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

17 октомври - Основан е [[Универзитет Грајфсвалд], што го прави вториот најстар универзитет во Северна Европа.

Непознати датуми[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Март - Јан Ласки, полски благородник (п. [1531]]) 1 март - Владислав II, крал на Бохемија, Унгарија и Хрватска (п. 1516) 11 јуни - Ана Невил, англиска кралица и сопруга на Ричард III (1485) 23 јуни - Маргарет Данска, сопруга на шкотскиот крал Јаков III (п. 1486)

16 октомври - Људмила Подебради, (п. 1503) 7 Ноември - Маргарета Баварска и наследни принцези од Баварија-Ландсхут (п. 1501) 8 ноември - Кралицата Гонгје, корејски кралски придружник (п. 1474)

Починати[уреди | уреди извор]

17 октомври - Николас Гренон, француски композитор (р. 1375) 23 октомври - Џовани да Капистрано, италијански светец (р. 1386) 3 Ноември - Едмунд Тјудор, татко на кралот Хенри VII1431)