1472

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1472 г.  во други календари
Грегоријански календар 1472
MCDLXXII
Ab urbe condita 2225
Асирски календар 6222
Бахајски календар -372–-371
Бенгалски календар 879
Берберски календар 2422
Будистички календар 2016
Бурмански календар 834
Византиски календар 6980–6981
Еврејски календар 5232–5233
Ерменски календар 921
ԹՎ ՋԻԱ
Етиопски календар 1464-1465
Игбоански календар 472–473
Ирански календар 850–851
Исламски календар 876–877
Јапонски календар Бунмеи 4
(4年)
Јулијански календар 1472    MCDLXXII
Кинески календар 辛卯年月日
(4108/4168)
— до —
壬辰年月日
(4109/4169)
Коптски календар 1188–1189
Корејски календар 3805
Календар Мингуо 440 пред РК
民前440年
Селевкидски календар 1783–1784
Тајландски сончев календар 2015
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1528–1529
 - Шака самват 1394–1395
 - Кали југа 4573–4574
Холоценски календар 11472
Џуче-календар нема (пред 1912)

1472 (MCDLXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1472. година од новата ера, 472. од вториот милениум, 72. од 15 век и трета од 1470-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6980 и 6981 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6222 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5232 и 5233 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2225.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1472. година се протега во 4108 и 4109, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4168 и 4169 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2015. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 876 и 877 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • Големиот ренесансен уметник и научник, Леонардо да Винчи бил примен во здружението на фирентинските уметници Св. Лука.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]