1424

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1424 г.  во други календари
Грегоријански календар 1424
MCDXXIV
Ab urbe condita 2177
Асирски календар 6174
Бахајски календар -420–-419
Бенгалски календар 831
Берберски календар 2374
Будистички календар 1968
Бурмански календар 786
Византиски календар 6932–6933
Еврејски календар 5184–5185
Ерменски календар 873
ԹՎ ՊՀԳ
Етиопски календар 1416-1417
Игбоански календар 424–425
Ирански календар 802–803
Исламски календар 827–828
Јапонски календар Оеи 31
(31年)
Јулијански календар 1424    MCDXXIV
Кинески календар 癸卯年月日
(4060/4120)
— до —
甲辰年月日
(4061/4121)
Коптски календар 1140–1141
Корејски календар 3757
Календар Мингуо 488 пред РК
民前488年
Селевкидски календар 1735–1736
Тајландски сончев календар 1967
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1480–1481
 - Шака самват 1346–1347
 - Кали југа 4525–4526
Холоценски календар 11424
Џуче-календар нема (пред 1912)

1424 (MCDXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1424. година од новата ера, 424. од вториот милениум, 24. од 15 век и петта од 1420-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6932 и 6933 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6174 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5184 и 5185 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2177.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1424. година се протега во 4060 и 4061, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4120 и 4121 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1967. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 827 и 828 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]