Прејди на содржината

1427

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1427 во разни календари
Грегоријански календар1427
MCDXXVII
Ab urbe condita2180
Ерменски календар876
ԹՎ ՊՀԶ
Асирски календар6177
Балиски календар1348–1349
Бенгалски календар834
Берберски календар2377
Будистички календар1971
Бурмански календар789
Византиски календар6935–6936
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4123 или 4063
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4124 или 4064
Коптски календар1143–1144
Етиопски календар1419–1420
Еврејски календар5187–5188
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1483–1484
 - Сачка ера1348–1349
 - Кали-југа4527–4528
Холоценски календар11427
Игбоански календар427–428
Ирански календар805–806
Исламски календар830–831
Јапонски календарОеј 34
(応永34年)
Јавански календар1342–1343
Јулијански календар1427
MCDXXVII
Корејски календар3760
Мингуо-календар485 пред Р. Кина
民前485年
Нанакшахи−41
Тајландски сончев календар1969–1970
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1553 или 1172 или 400
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1554 или 1173 или 401

1427 (MCDXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1427 година од новата ера, 427. од вториот милениум, 27. од XV век и осма од 1420-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6935 и 6936 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6177 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5187 и 5188 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2180.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1427 година се протега во 4063 и 4064, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4123 и 4124 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1970. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 830 и 831 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1427 на Ризницата ?