1425

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1425 г.  во други календари
Грегоријански календар 1425
MCDXXV
Ab urbe condita 2178
Асирски календар 6175
Бахајски календар -419–-418
Бенгалски календар 832
Берберски календар 2375
Будистички календар 1969
Бурмански календар 787
Византиски календар 6933–6934
Еврејски календар 5185–5186
Ерменски календар 874
ԹՎ ՊՀԴ
Етиопски календар 1417-1418
Игбоански календар 425–426
Ирански календар 803–804
Исламски календар 828–829
Јапонски календар Оеи 32
(32年)
Јулијански календар 1425    MCDXXV
Кинески календар 甲辰年月日
(4061/4121)
— до —
乙巳年月日
(4062/4122)
Коптски календар 1141–1142
Корејски календар 3758
Календар Мингуо 487 пред РК
民前487年
Селевкидски календар 1736–1737
Тајландски сончев календар 1968
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1481–1482
 - Шака самват 1347–1348
 - Кали југа 4526–4527
Холоценски календар 11425
Џуче-календар нема (пред 1912)

1425 (MCDXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1425. година од новата ера, 425. од вториот милениум, 25. од 15 век и шеста од 1420-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6933 и 6934 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6175 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5185 и 5186 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2178.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1425. година се протега во 4061 и 4062, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4121 и 4122 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1968. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 828 и 829 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]