1443

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1443 г.  во други календари
Грегоријански календар 1443
MCDXLIII
Ab urbe condita 2196
Асирски календар 6193
Бахајски календар -401–-400
Бенгалски календар 850
Берберски календар 2393
Будистички календар 1987
Бурмански календар 805
Византиски календар 6951–6952
Еврејски календар 5203–5204
Ерменски календар 892
ԹՎ ՊՂԲ
Етиопски календар 1435-1436
Игбоански календар 443–444
Ирански календар 821–822
Исламски календар 846–847
Јапонски календар Какицу 3
(3年)
Јулијански календар 1443    MCDXLIII
Кинески календар 壬戌年月日
(4079/4139)
— до —
癸亥年月日
(4080/4140)
Коптски календар 1159–1160
Корејски календар 3776
Календар Мингуо 469 пред РК
民前469年
Селевкидски календар 1754–1755
Тајландски сончев календар 1986
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1499–1500
 - Шака самват 1365–1366
 - Кали југа 4544–4545
Холоценски календар 11443
Џуче-календар нема (пред 1912)

1443 (MCDXLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1443. година од новата ера, 443. од вториот милениум, 43. од 15 век и четвртта од 1440-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6951 и 6952 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6193 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5203 и 5204 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2196.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1443. година се протега во 4079 и 4080, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4139 и 4140 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1986. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 846 и 847 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]